YÖNETİM KURULU ÇALIŞMALARI

Güne ve işimize GÜLÜMSEYEREK başlıyoruz. İLTUR'umuz bunu çok seviyor...

NİSAN - MAYIS 2017

- Bu yaz için hedefimiz sitemiz çocuklarının daha iyi bir tatil geçirmesi üzerine ağırlıklı olarak programlanmıştır.
Çocuk parkımızın oyun alanı bir misli genişletilerek yeni oyuncaklar eklenmiş ve ışık sistemi yapılmıştır. Çocuk parkında bekleyen veliler için yeni banklar sipariş edilmiştir. Yaz döneminde çocuklarımızla yaratıcı drama çalışmaları yapılmasının yanı sıra, sitemizde özellikle çocuk yayınları satışı yapacak bir kitap reyonu hazırlıkları da sürmektedir.
Öte yandan gazinomuzun deniz kıyısındaki bölüm bu yaz 04:00'e kadar gençlerimize bar hizmeti verecektir.

- Sitemizde kullanılan motorsikletlerin gazino önündeki masalı alanı kullanmaları sıkıntı yaratmaktaydı. Bu nedenle motorsikletler için gazino binası yan tarafında park alanı yaratılmış olup bundan böyle masalı alana motorsiklet girişi yapılmayacaktır.

- Sitemizde mevcut beton iskelemiz zaman içinde deniz suyunun ve lodos dalgalarının yıpranması sonucu aşınmaya uğramış ve uç bölümdeki kirişler kırılarak denize göçmüştür. İskelenin her ne kadar üst bölümünde çöküntü bulunmamaktaysa da konu can emniyeti açısından önem taşıdığından, iskelenin bu bölümüne giriş ve yasaklanmıştır. Bu bölümde bulunan banklar da sökülerek güvenli bölgeye taşınmıştır.
Keşif ve değerlendirme çalışmaları sürmektedir. İskele kaçak bir yapı olduğu için onarım ruhsatı alınması da çeşitli sıkıntılar içermektedir. Konu ile ilgili çalışmalarımız sürmektedir.

- BAZI SİTE SAKİNLERİMİZ, KARAREİS BARAJI İLE İLGİLİ OLARAK ZAMAN ZAMAN MEDYADA YER ALAN HABERLERLE İLGİLİ OLARAK "YÖNETİM KURULUMUZUN BİLGİSİ OLUP OLMADIĞINI" SORMAKTADIRLAR.
YÖNETİM KURULUMUZ ELBETTE 5 YILDAN BU YANA İŞİN TAKİPÇİSİDİR VE BU NEDENLE ŞU ANDA VARILAN NOKTAYI SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİK.
DEGERLI ILTURLULAR.
BİLDİĞİNİZ GİBİ UZUN ZAMANDIR SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ TATLI SU SAĞLANMASI ÇALIŞMALARINDA, SİTEMİZİN COGRAFİ KONUMUNUN GETİRDİĞİ ZORLUKLAR NEDENİ İLE İZMİR YA DA URLA ŞEHİR ŞEBEKESİNDEN TATLI SU SAĞLANMASININ ÇOK ZORLUKLAR TAŞIDIĞINI VE HER NE KADAR KONUYLA İLGİLİ TÜM YETKİLİLERİN BAŞLANGIÇTA OLUMLU YAKLAŞMALARINA KARŞIN KEŞİF ÇALIŞMALARINDA BUNUN İZSU ŞİRKETİNE BÜYÜK MALİYETLER YÜKLEDİĞİNİ UZUN ZAMAN ÖNCE ANLAMIŞ VE SİTEYİ OYALAMAYA ÇALIŞTIKLARINI GENEL KURUL TOPLANTILARINDA SİZLERLE PAYLAŞMIŞTIK. NİTEKİM İŞİ RESMİ YAZIŞMAYA DÖKTÜĞÜMÜZDE DE BİZE AÇIK AÇIK YAZDIKLARI "BU İŞİ YAPMAMIZ ŞU GÜN İÇİN MÜMKÜN DEĞİLDİR, BAŞINIZIN ÇARESİNE BAKIN" ANLAMI TAŞIYAN SEVİMSİZ BİR RESMİ CEVAP MEKTUBUNU DA YİNE SİZLERLE GENEL KURULDA PAYLAŞMIŞTIK.
BU NEDENLERLE ŞEHİR ŞEBEKESİNDEN SU TEMİNİNDE ÇOK SIKINTI YAŞAYACAĞIMIZ ANLAŞILINCA BİLGİ VE ONAYINIZ İLE ÜÇ AYRI ÇALIŞMA BAŞLATMIŞTIK.

BUNLARIN BİRİNCİSİ; ÖNÜMÜZDE DURAN SONSUZ SU KAYNAĞI OLAN DENİZ SUYUNDAN ARITILMIŞ SU ELDE EDİLMESİ İDİ. BUNUNLA İLGİLİ FİZİBİLİTE VE MALİYET ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYORUZ. İŞİ SÜRDÜRMEMİZİN NEDENİ İSE ARITMA İŞLEMLERİNDE GEREKLİ TEKNOLOJİNİN GÜN GÜN GELİŞMESİ VE UCUZLAMASI İDİ. BİRİM MALİYETİ KABUL EDİLEBİLİR RAKAMLARA DÜŞÜRMEDEN BÖYLE BİR İŞE BİRKAÇ YIL ÖNCE GİRMEK SİTE SAKİNLERİNE SIKINTILAR YARATACAK BİR YÜK GETİREBİLİRDİ.

İKİNCİ ÇALIŞMA İSE ŞEHİR ŞEBEKESİNDEN SU ALMA DÜŞÜNCESİNDEN VAZ GEÇEREK HEDEFİMİZİ DSİ'YE YÖNELTMEK İDİ...
BU NEDENLE 2012 YILI ŞUBAT AYINDA DSİ'NİN BÖLGEMİZDE KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPMASI KONUSUNDA YARDIM ALMAK ÜZERE DÖNEMİN VALİSİ İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME SONUCU DSİ'YE İLGİLİ TALİMAT VERİLDİ. BU TALİMAT ÜZERİNE DSİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AYNI YILIN MAYIS AYINDA GÖNDERDİĞİ YAZI İLE "YAPIMI PLANLANAN KARAREİS BARAJI İLE DOĞRUDAN ÇEŞME / ALAÇATI BÖLGESİNİ BESLEMESİNİN PLANLANDIĞINI ANCAK VALİLİK TALİMATI SONUCU PLANDA DEĞİŞİKLİK YAPILARAK İLTUR SİTESİNİN DE BESLENME HAVZASI İÇİNE ALINDIĞINI" BİLDİRMİŞTİR.
BU YAZI DA SİZLERLE PAYLAŞILMIŞ VE BU NEDENLE SİTEMİZDE ÖN HAZIRLIK OLARAK ÜÇÜNCÜ BASAMAK ÇALIŞMAYA GEÇİLMİŞTİR...

ÜÇÜNCÜ ÇALIŞMAMIZ İSE, YOĞUNLAŞAN BRANŞMAN PATLAKLARININ DA GETİRDİĞİ SIKINTI SONUCU SİTEMİZ SU ALT YAPISINI SAĞLIKLI HALE GETİRMEKTİ. BU SAYEDE İSTER MERKEZİ DAĞITIMLA GERÇEKLEŞSİN İSTER HER EV TEK TEK ABONE YAPILSIN, SİTEDE TATLI SUYUN KAYIPSIZ DAĞITIMINI SAĞLAMAK İÇİN PROJE HAZIRLATTIK VE GENEL KURULA SUNDUK. İHALE İLE BU DEĞİŞİM İŞİNİ YAPTIRTMANIN 2 MİLYON LİRANIN ÜSTÜNDE MALİYETLERE ULAŞACAĞI ANLAŞILINCA, İŞİN TAMAMINI PERSONELİMİZ İLE YAPMAYI PLANLADIK VE GENEL KURULUMUZ MALİYETİN SU SAATİ, SAAT KUTUSU, BRANŞMAN KABLOSU VE PRİZ KOLYE KISMININ KAT MALİKLERİNCE ÖDENMESİNE KARAR VERDİ. MALİYETİN DİĞER KALEMLERİ OLAN PERSONEL MESAİ, TESVİYE, DOLGU, KAPLAMA, ÇİMENTO, KUM, ÇAKIL VE TAHMİNDEN FAZLA BRANŞMAN BAĞLANTISI KULLANILMASI GİBİ HARCAMALARIN HER YILIN GENEL BÜTÇESİ İÇİNDEN KARŞILANMASINI BÜTÇELERE EKLEDİK. BU GÜNE KADAR DA İŞİN ÇOK BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ TAMAMLADIK. HER İKİZ EVE TEK BRANŞMAN YERİNE ARTIK HER EVE BAĞIMSIZ BRANŞMAN BAĞLANTIMIZ VAR...

DEĞERLİ İLTURLULAR VALİLİK VE DSİ İLE BAĞLANTIMIZ SÜREKLİLİK HALİNDEDİR. ŞU GÜN İÇİN BARAJIN ÇEKİRDEK DOLGUSU TAMAMLANMIŞ OLUP ARALIK BAŞINDAN BU YANA BETON GÖVDE YAPIMI SÜRMEKTEDİR. ÖTE YANDAN İSALE HATTI İHALE ÇALIŞMASI DA SON AŞAMADADIR. BARAJIN BULUNDUĞU CAMİBOĞAZI DERESİNİN SİTEMİZE UZAKLIĞI 17 KM'DİR. ÇANAĞINDA 10 MİLYON M3 SU TOPLAYACAK BARAJIN 2017 YAZ DÖNEMİNDE TAMAMLANMASI PLANLANMAKTA İSE DE ÇEŞME'YE BAĞLANACAK HATTIN MESAFESİ DE GÖZ ÖNÜNE ALINACAK OLURSA BİRAZ SARKABİLECEĞİ DE OLASILIK DAHİLİNDEDİR.
DEĞERLİ İLTURLULAR BU ARADA GEÇTİĞİMİZ AY HEM İZMİR VALİLİĞİ HEM DE DSİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE KONU İLE İLGİLİ BİR UYARMA YAZISI GÖNDERİLEREK SIKINTIMIZ BİR KEZ DAHA VURGULANDIĞI GİBİ KİŞİSEL BAĞLANTILARIMIZ DA SÜRMEKTEDİR.
BİLGİLERİNİZE SUNARIZ.

- DEĞERLİ KAT MALİKLERİ
AİDAT ÖDEMELERİNİZİ ÖZELLİKLE BANKAMATİKTEN YA DA EFT İLE YAPIYORSANIZ BELİRLİ ARALIKLARLA MUHASEBE OFİSİMİZDEN HESABINIZIN DURUMUNU KONTROL EDİNİZ. ÖZELLİKLE BANKAMATİK ÖDEMELERİNDE KİMLİK BELİRTİLMEMESİ YA DA EFT AKTARIMLARINDA EKSTRELERDE BİLGİ EKSİKLİĞİ OLMASI NEDENİYLE BAZI HAVALELER İLGİLİ HESAPLARA İŞLENEMEMEKTEDİR. EMANETE ALDIĞIMIZ BU ÖDEMELERİN KİME AİT OLDUĞU ANCAK O KAT MALİKİNİN BEYANIYLA ANLAŞILABİLMEKTEDİR. BU TÜR ÖDEMELERİNİZİN SONUÇLARINI LÜTFEN KONTROL EDİNİZ.
 

- 2015 yılı Genel Kurul toplantısında alınan karar uyarınca sitemizdeki tüm yangın vanaları başlıkları yenileri ile değiştirilmiştir. Yangın hortumlarını bulunduran dolapların hem kullanım açısından pratik olmaması hem de ömrünü tamamlayarak çürümeleri sonucu bu işlevsiz dolaplar kaldırılarak, sağlam yangın hortumlarından oluşturulan yeni bobinler bir merkezde, anında kullanılmak üzere korumaya alınmışlardır.

- Denizin neminden etkilenerek oksitlenen gazino masa ve sandalyelerimiz fırın boya ile kaplanarak bu sorun giderilmiştir.

- İnşaat döneminde Pazar ve resmi tatil günlerinde inşaat faaliyetinde bulunmak genel kurul kararı ile yasaktır. Buna rağmen birçok konut sahibimizin kurallara uymadıkları ve komşularını rahatsız ederek inşaat faaliyetlerini sürdürdükleri görülmüştür.

ŞUBAT - MART 2017

- Plaj alanımız zemininde bozulan yerler tesviye yapılarak düzeltilmiş ve personelimiz tarafından yeni çim ekimi yapılmıştır.

- Arıtma tesisimiz tamamen boşaltılarak personelimiz tarafından bakıma alınmış ve çürüyen tüm aksam değiştirilip, uygun olanlar onarılarak sistem hazır hale getirilmiş ve devreye alınmıştır.

- Tüm personelimizin yıllık izinleri kullandırılmıştır.

- Çocuk parkımızın stabilizesi ve taban düzenleme çalışması yapılarak yeni oyuncak alımına hazır hale getirilmiştir.

KASIM - ARALIK 2016 / OCAK 2017

- Gediz Edaş şirketi elemanları ile yapılan ortak çalışmada, 7. ve 9. caddeler arası genel aydınlatma sistemindeki kısa devre arızasının nedeni saptanarak onarılmış ve sorun giderilmiştir.

- Ocak ayının ilk haftası yağan yoğun kar ve arkasından dağdan gelen su baskını ile batı bölümü sele maruz kalan sitemizde, artıma sistemi ve terfi istasyonu pompalarının yedekleriyle birlikte tamamı devreye alınarak, suyun üçüncü gün sonunda çekilerek, sitede hayatın normale dönmesi sağlanmıştır.

- 29 Aralık akşamı 1. caddeden 5. caddeye kadar olan bölüme enerji dağıtan trafomuz nedeni bilinmeyen bir patlama sonucu devre dışı kalarak sitemiz elektrikleri kesilmiştir. Yapılan yoğun temaslarla ilgili şirketin olaya müdahalesi sağlanmış ve arızalı trafo yenisiyle değiştirilerek sitede hayat normale dönmüştür.

- Urla Belediyesi tarafından sitemizde kullanılan çöp toplama kamyonunun yenilenmesi sağlanmış ve artık sitemize çok yeni bir araç hizmet vermeye başlamıştır. Ancak bu araç daha büyük olduğundan ve de sitemizde mevcut birçok bahçe içindeki ağaç yollara sarkıp geçişe engel olduğundan her yola girmemekte ve sorun yaşanmaktadır.
Urla Belediyesi tarafından sorun giderilmediği takdirde aracın geri çekileceği bildirildiğinden, konuyla ilgili daha önceden oybirliği ile alınmış genel kurul kararına uyularak geçişi engelleyen ve yollara sarkan ağaç dallarının tamamı kesilmeye başlanmıştır.

- Özellikle sonbahar döneminde değerli kat maliklerimizin aidat ödemelerinde ciddi bir aksama olduğu görülmüştür. Bu nedenle Kasım ve Aralık aylarında hem personel maaşları hem de diğer zorunlu ödemelerimiz güçlükle yerine getirilmiştir.
Bu nedenle devreye muhasebe ve hukuk ofislerimiz alınarak, borçlu görünen kat maliklerimiz tahsilat için aranmaya başlamışsa da bazı kat maliklerinin kendilerine gelen uyarı telefonlarına yakışmayacak ölçüde hakarete varan yanıtlar verdiği de öğrenilmiştir. Bunların sonucunda hukuk ofisimize kesin talimat verilmiş olup, borcunu ödemeyen kat maliklerimiz hakkında icra takibi başlatılmıştır.

- Sitemiz 5. ve 6. caddeleri arasında zemin sorunu olan 4. sokağımız da kilit taşı ile kaplanarak bu yolla ilgili sorun giderilmiştir.

- Sitemizde her sonbahar yaşanan programsız ve uzun süreli elektrik kesintileri bu yıl da yaşanmakta ve site sakinlerimizden şikayetler gelmektedir. Bu nedenle site avukatlarımıza talimat verilerek hazırlanan ihtarname bu gün ilgili elektrik dağıtım şirketine çekilerek sorun giderilmediği takdirde yasal yollara başvurulacağı belirtilmiştir.
Hukuk ofisimiz benzer ihtarların münferit olarak site sakinleri tarafından da çekilmesini yararlı olacağını belirtmiştir.

EYLÜL - EKİM 2016

- Bayramın dördüncü günü yakınımızdaki bir bölgede başlayan yangın hızla büyüyerek sitemizi de tehdit eder duruma gelmiştir. İzmir İtfaiyesi ile Orman Bölge Müdürlüğü durumdan haberdar edilerek tehlikeye hızla müdahale edilmesi sağlanmıştır. Ancak gelen söndürme ekiplerinin yangının boyutu ile baş edemeyecekleri anlaşılınca takviye yardım istenmiş ve sonuçta yangına karadan 16 aracın yanı sıra havadan 3 uçak ve 3 helikopter ile de müdahale edilerek çok uzun uğraşların sonucunda durum normale dönmüştür.
Müdahale sırasında sitemiz yangın vanalarından itfaiye araçlarına 60'ın üzerinde dolum yapma imkanı tanınmıştır.

- Sitemiz su pompalarının bulunduğu alanın korunmaya alınması yetersiz görüldüğünden yeni çevreye uyumlu telle ilgili alanın tamamı koruma altına alınmıştır.

- Sitemiz personelinden Halil Adıyaman; emekli olmak üzere yıllık iznini alıp görevinden ayrılmıştır. İlgili personele kıdem tazminatı ödenmiştir. Öte yandan eksik personeli tamamlamak üzere Meslek Yüksek Okulu elektrik bölümü mezunu bir aday uygun bulunarak yeni personelimiz olarak işe başlatılmıştır. Böylece personelimiz arasında yüksek okul mezunu da bulunmaktadır.

- Son dönemlerde birçok konutta tuvalet giderlerinin tıkandığı, geri teptiği ve taştığı görülmektedir. Yapılan gözlemlerde bu sorunun tuvaletlere kağıt vb. malzeme atılan konutlarda olduğu gözlemlenmektedir.
Bu tür sıkıcı durumlarla karşılaşmamak için konutlarda kullanılan hijyenik malzemenin klozetlere kesinlikle atılmaması gerekmektedir. Tuvaletlerde atık kovası kullanarak evinizde ağırladığınız konukları da bu konuda uyarmanızı öneririz...

- Sitemizde kültür - sanat etkinlikleri düzenlenmeye başlamış ve "Gerence Şiir Günleri" dışında konferans ve söyleşiler, yaratıcı drama çalışmaları ve geziler düzenlenmiştir. Etkinlikler önümüzdeki yıllarda da düzenlenecektir.

HAZİRAN - TEMMUZ - AĞUSTOS 2016

- Sitemiz sosyal etkinliklerin ilki olan "Gerence Şiir Günleri"nin birincisi 23 Temmuz akşamı salonumuzda gerçekleşmiştir. Oldukça geç bir saatte düzenlenmesine karşın etkinlik ilgiyle izlenmiştir.
Değerli şair dostlarımız Oğuz Tümbaş ve Güzin Oralkan'ın konuk olduğu gecede sanatçılarımızın şiire yaklaşımları, sanat görüşleri ve benzeri konularda düşünceleri ve eserleri üzerinde söyleşi yapılmış. İzleyenler arasında bulunan Devlet Tiyatroları sanatçısı Rüçhan Gürel de sürpriz şekilde seslendirdiği iki şiirle büyük alkış almıştır.

- Sitemiz sosyal etkinliklerinin ikincisi olan "Herkese İlk Yardım Eğitimi" sunumu 24 Temmuz Pazar günü salonumuzda gerçekleşmiştir. Çok yararlı olduğunu gördüğümüz etkinliğe katılan İlturlular, Dr. Ülkümen Rodoplu'nun hazırladığı bu sunumdan yararlanmayan komşularının çok şey kaçırdıklarını ifade etmişlerdir.

- "Hayatımızdaki Bela" başlıklı ve "GDO, gıdalarımız, tarım üretimi, katkı maddeleri" gibi önemli konuları görüştüğümüz ve değerli gazeteci yazar Sn. Ali Ekber Yıldırım'ın konuk olduğu söyleşi 30 Temmuz Cumartesi gecesi salonumuzda gerçekleşmiştir. Konukların ilgiyle izlediği ve katılımda bulunduğu etkinlik site sakinlerinden beğeni almıştır.

- 6 Ağustos gecesi "Gerence Şiir Günleri"nin ikincisinde "Türk Şiirinde Kadın ve Aşk" konulu sunum, Devlet Tiyatroları Sanatçıları Yaşar Ürük ve Rüçhan Gürel tarafından gerçekleştirildi.

- İltur Sitesinde çocuklarımız için 13 Ağustos akşamı gerçekleşen etkinlik "Çocuklar İçin Yaratıcı Drama" idi. Konuk uzman Sn. Emel Bala Gürel yönetimindeki çalışmada çocuklarımız çok eğlendi.

- İlko arazisi ve bölgedeki diğer alanların önemli bölümü kullanılarak gerçekleştirilen balık çiftliği havuzları söküm / onarım işlemleri hakkında yapılan ısrarlı takip sonucu ciddi bir para cezası alan işletme, malzemelerini sökerek söz konusu alanı terk etmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak da Ağustos ve Eylül aylarında sitemizde karasinek sorunu yok denecek kadar azalmıştır.

- İlgili genel kurul kararı uyarınca sitemizde Temmuz ve Ağustos aylarında ağaç budaması yapılmaması konusu dikkatle takip edilmiş ve çim, ot vb. bitkisel atıkların kesinlikle torba içinde çıkarılması konusunda da uyarılarda bulunulmuştur.

- 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle düzenlenen eğlenceye ilgi yoğun olmuş ve site sakinlerimiz güzel bir gece geçirmişlerdir.