K.Ö.K. HÜCRE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI NOTLARI (09 Ekim 2022)

Sayın Üyelerimiz,

Gerence işletme kooperatifi genel kurulunda kök hücre ile ilgili aldığımız karara itiraz eden ve dilekçelerinde 

“ Sitemizin Elektrik ile ilgili en önemli sorunu özellikle kış döneminde yaşanan uzun ve yoğun elektrik kesintileridir. Yapılan ön araştırmalarda ve görüşleri alınan ondan fazla elektrik mühendisi ve bu konuyla ilgili teknik elemanların verdikleri bilgiler doğrultusunda KÖK hücrenin bu temel soruna çözüm getirmeyeceğini ayrıca neden bu KÖK HÜCRE tapulu arazimizin bütünlüğünü bozacak şekilde bizim arazimize yapılacak?

Bu arsamızı niye 99 yıllığına ve bedelsiz olarak verelim? ” 

şeklinde sözlerini içeren dilekçeye imza koyan arkadaşlarımızdan üç kişi yönetimden ortaklar adına toplantı talep etmişlerdir.

Bunun üzerine yönetim olarak konunun önemini dikkate alarak bu toplantıyı talep edilen tarihte 09 Ekim 2022 Pazar günü saat 12:00 de tüm ortaklarımızı da davet ederek yaptık.

Çok sevindiricidir ki toplantıya genel kurullardan çok (62) ortağımızın katılmasından çok memnuniyet duyduk. Toplantıya katılan tüm ortaklarımıza teşekkür ederiz.

 Başkan Murat FEDAİ toplantıyı açarak katılım sağlayanlara teşekkür ederek iyi pazarlar temennisinde bulundu. Önce kendisinin Kök Hücre ile ilgili bilgilendirme yapacağını, bundan sonra bu süreci beraber kendisine danışarak götürdüğümüz Elektrik Mühendisi Sn.Serdar MALKOÇ’un bu konuda teknik bir sunumu olacağını, sunumdan sonra da yine aydınlanmayan konularla ilgili varsa soruları alıp cevaplayacaklarını söyledi.

Başkan Murat FEDAİ İltur’da pandemi döneminde hissedilen çok yoğun elektrik kesintilerinin olduğunu ve bununla ilgili yönetime sözlü yazılı şikayette bulunulduğunu belirtti.

30 Aralık 2021 tarihinde yaşanan sıkıntılar ile ilgili GDZ Elektrik’e dilekçe verildi ve bu dilekçe tüm üyelerimize bilgilendirme amaçlı 13 Şubat günü İltur whatsapp gruplarından gönderildi.

Bu yılın Şubat ayında GDZ Elektrik’in sorunların çözümü için K.Ö.K. merkezi çözüm önerisi ile bizlere geri dönüş yaptığını iletti.

Bunun üzerine GDZ elektrik ile görüşmemizde, sorunların çözümü için planlanan K.Ö.K. merkezinin hızlı bir şekilde yatırım programına alınabilmesi için enerji aldığımız iletim hattının Üst arazimizde ve üst yol ile iltur giriş yolunun sağ en köşesinde olan direğimizin alt kısmına veya yakınına kurulması planlandığını ve o alanda maksimum 50 m2 bir alanın 99 yıllığına ve iz bedel ile kiralanması sonrası K.Ö.K. merkezinin projesinin yapılıp, yatırım programına hızlıca alınıp yapılacağını ilettiler.

Bunu söyledikleri zaman arazimizin dışında hazine arazisine bunu yapmak için yıllar sürecek kamulaştırmayı beklemek gerektiğini söylediler. Neden 99 yıllığına ve bedelsiz kiralama istiyorsunuz? Dediğimizde Gediz A.Ş. ‘nin bu cümlesinin kiralama sözleşmelerinde standart olduğunu ifade ettiler.

Bunun üzerine bizde bu işin ötelenmemesi, elektrik kesintilerinin bir an önce sonlanması için konuyu genel kurula getirdik. Bu konu genel kurulumuzda konuşuldu, tartışıldı.

Sonuçta Gediz AŞ’nin istediği şekilde genel kurulumuzda karar aldık.

İltur Sitemizdeki elektrik kesinti problemlerinin minimum seviyeye inmesi ve K.Ö.K. merkezinin bir an önce yapılması için Gdz Elektrik Bornova merkez binasına 13 Eylül ‘de dilekçemizi elden teslim ettik.

GDZ Elektrik Urla İşletme Müdürlüğüne de Üyemiz Sayın Serdar Malkoç’un önerisi ile 2 sene boyunca İltur Sitemizdeki elektrik kesintilerinin neden kaynaklandığını öğrenmek için  dilekçe verdik.

06 Ekim Perşembe günüde Urla GDZ Elektrik İşletme müdürü ile İsmail Koçak’tan Elektrik kesintilerimizin sonlanması ve K.Ö.K. merkezi konusunda görüş almak için randevu talep ederek toplantı yaptık.

GDZ Elektrik Urla İşletme Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçemizin karşılığında aldığımız kesinti raporunda da kesintilerin % 95 oranının bizden kaynaklı olmadığını, yaptığımız toplantıda hep beraber inceleyerek gördük.

“Şu an Çeşme’den gelen Elektrik aldığımız Enerji İletim hattının 1997 yılından beri hizmet verdiğini ve Karareis K.Ö.K. merkezinde yenileme yatırımına onay verildiğini ve 2023 yılında yapımına başlanacağını ve 2023 yılı içinde bitirileceğini fakat bu yenilemenin bize hiçbir yararı olmayacağını, bu bölgenin yıllarca ihmal edildiğini ve ciddi yatırımlar yapılması gerektiğini bildirerek şu an yaşanan ekonomik krizden kendilerinin de etkilendiğini ve yeni yatırım yapamadıklarını açıkladı.

Ancak Siz İltur’un branşman aldığı noktada KÖK hücre yapımına izin verirseniz sorunlarınız %95 oranında çözülür dedi.

(Bu arada İlko Kooperatifi ile ilgili gelişmeler oldu. Bunu toplantıda açıkladım. Konuyu dağıtmamak için bu konuda geniş bilgiyi ayrıca üyelerimizle paylaştık.)

Sözü Sn.Serdar MALKOÇ’a verdi. Serdar Bey “Ben bu sitenin bir ortağıyım.33 yıldır bu sitede yaşıyorum. Şimdiye kadar benden hangi başkan yardım istediyse beş kuruş talep etmeden seve seve yardımcı oldum. Ben teknik bir konuyu sizin anlayacağınız şekilde sadeleştirerek size anlatmaya çalışacağım” dedi.

“Bu sunum sonrasında KÖK hücre ile ilgili aklınıza gelen sorulara cevap bulacaksınız ” diyerek sunumuna başladı.

Serdar bey şema ve fotoğraflarla hepimizin anlayacağı şekilde KÖK Hücrenin ne olduğunu, neden bize gerekli olduğunu ve ne işe yarayacağını teknik olarak açıkladı.

Sitemizin hemen yanından çift devre iletim hattının geçerek Karareis KÖK hücresini beslediğini ve Karareis KÖK hücresinden çıkan eski ve tek devre olan bir hattın ilk olarak İltur sitesini besleyerek Karareis yönündeki 25 trafoyu da sırasıyla beslediğini söyledi. Aynı zamanda bahsedilen çift devre hattın Karareis KÖK hücresi dönüşünde bizi de besleyen eski hattın tellerine göre daha kalın, dayanıklı ve yüksek akım taşıma kapasiteli olduğunu da ifade etti.

KÖK hücrenin yapılması durumunda Karaburun indirici merkezinden gelen bahse konu 2 devreden de besleme alacağı ve bu şekilde röleler vasıtası ile otomatik olarak çalışan yedekli bir sistem olacağını ifade etti. Aynı zamanda bu hattın bizi 8.direkten besleyeceği ve bu nedenle sadece 8 direklik bir bölümde olabilecek arızalardan etkilenebileceğimizi de söyledi.

“Kök hücrenin kurulması ile elektrik kesintilerinin %95 azalacağı söylense de bana göre arızalar % 99 azalacaktır ve beslendiğimiz ana devrede arıza olması halinde 10-15 saniye içinde kök hücrede röle ve kesicilerin devreye girerek diğer hattan enerji verilecektir” şeklinde anlayacağımız dilde açıkladı.

GEDİZ A.Ş.’nin yapacağı Kök Hücrenin fiyatının 5 milyon Tl civarında olduğunu söyleyerek “Ben de buranın ortağıyım tabii ki öncelikli olarak arazi vermek istemem ancak benim bir arazim olsa ve hizmeti hızlı alabilmek için 40-50 m2 alanı benden isteseler hemen yeri verir en kısa sürede bu hizmeti onlardan almaya çalışırdım” dedi.

Sonrasında “Bu açıklamalardan sonra KÖK hücrenin sitemiz için yararlı olmayacağını düşünen var mı” diye.sorduğu soruya kimse olumsuz görüş bildirmedi.

Konu fotoğraf üzerinden kök hücrenin yerini belirlemeye geldiğinde Serdar Bey;

“Arazide o köşeye gittiğimizde, bizden istedikleri arazimizin doğusunda kalan direklerin olduğu köşe de 7x7metre beton dökülmüş yer olduğunu gördük. Tapumuza baktığımızda bu yerin bize ait olmadığını, ancak yerin kime ait olduğunun da bilinmediği ortaya çıktı. GEDİZ A.Ş.ye bu yerin kime ait olduğunu sorduk, onlar araştırıyor. Yer GEDİZ A.Ş.ye terk edilmişse sorun yok, o zaman buraya KÖK HÜCRE 2023 yılı projesine alınarak yapılabilir” dedi ve “Ben projeyi görmeden ben kesin konuşamam” dedi.

Şayet o köşe hazineye ait çıkarsa bu sefer genel kurul kararı gereği arazimizin direğe en yakın noktasından 50 m2 yeri 99 yıllığına bedelsiz kiralayarak verilmesi alternatif olarak sorunun çözümü için kabul gördü.
Başkan Murat FEDAİ aynı arazide korumalar için de benzer 2016 genel kurul kararı ile terk edilmiş 250 m2 alan olduğunu ifade etti. Gediz A.Ş.ye kiralanacak 50 m2 yerin sözleşmesinde ortaklarımızın aleyhine bir konu olursa o sözleşmeyi imzalamayacağını söyledi.

Bu arada üst arazimizin tapu kadastrodan son durumunun çıkarılması yönetimden talep edildi.

SONUÇ: KÖK hücreye kimse karşı çıkmadı. Terk edilmiş yerde bulunan 7x7m beton yerin GEDİZ A.Ş. ’nin   olduğu tapuda çıkarsa sorun olmayacak ve KÖK HÜCRE oraya yapılacaktır.
Şayet o yer hazineye terk çıkarsa 2. alternatif olarak Genel Kurul kararı olarak, kendi arazimizden 50 m2 yer GEDİZ A.Ş.’ ye bedelsiz 99 yıllığına kiraya verilecek ve KÖK Hücre oraya yapılacaktır.

Toplantıya katılan. görüş bildiren herkese teşekkürler.

Saygılarımızla.

Yönetim Kurulu

Saygılarımla