Sitemiz Fenix ağaçlarında görülen Kırmızı Palmiye Böceği hastalığı

Bütün Ege ve Akdeniz sahillerinde olduğu gibi İLTUR Sitemizdeki çok sayıda  fenix ağacında da Kırmızı Palmiye Böceği (Rhynchophorus ferrugineus)’ne rastlanmıştır. Yaklaşık 2 (iki) yıldır devam eden bu zararlının yaratığı hastalık neticesinde birçok ağacımız kurumuş ve halen kurumaya devam etmektedir.

Konu ile ilgili olarak Urla ve İzmir Büyükşehir Belediyelerine ayrı ayrı yazı gönderilerek ilaçlama ve mücadele teknikleri için destek talep edilmiştir.

Urla Belediyesi Parklar Bahçeler Müdürlüğünden sitemize gelen 4 kişilik heyet zarar gören fenix ağaçlarını incelemiş, ancak “Yapılabilecek bir şey olmadığını, bilinen ilaçların etkin bir fayda sağlamadığını, 9 Km. mesafeye kadar uçabilen bu böceklerin bıraktığı larvaların yaklaşık iki yıl fenix ağaçlarının içinde barındığını, ağacın içindeki lifleri yiyerek tüneller açtığını ve nihayetinde ağacın kurumasına/devrilmesine neden olduğunu” ifade etmişlerdir.

Ayrıca verebilecekleri tek desteğin kuruyan ağaçların ücretli olarak sökülüp taşınması olabileceğini belirtmişlerdir. Oldukça yüksek bir maliyet teşkil eden kepçe, bom ve taşıma kamyonu teklifleri yönetimimiz tarafından uygun bulunmamış ve kuruyan ağaçların söküm ve taşıma işlemlerinin kendi imkânlarımızla yapılacağı belirtilmiştir.

Benzer bir yaklaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da ifade edilmiş ve bilinen kesin bir çözüm olmadığı belirtilmiştir.

Bu durum üzerine Yönetim olarak yaptığımız araştırmada; Balıklıova Yuvakent sitesinin de kullandığı anılan böceklere nispeten etki edebilecek ama maliyeti yüksek bir ilaç belirlenmiş ve beklemek yerine ilaçla mücadele yoluna başlanmıştır.

Kırmızı palmiye böceklerinin bugüne kadar fenix ağaçları dışında palmiye veya başka cins ağaçlara zarar vermediği görülmektedir.

Saygılarımızla.